Jak správně napsat recenzi

9. února 2017 v 9:14 | Snílek |  plky, pindy, bláboly, úvahy na druhou
Napsat dobrou recenzi vůbec není snadné. Vlastně je to velmi těžké. Dalo by se říct, o co je píšete delší dobu, nebo hlavně když už máte nějakou tu spolupráci s vydavatelstvím, tak o to je to těžší. Dokud jste jen nezávislí recenzenti, můžete si psát, na co chcete. Jistě, má to i svoji stinnou stránku, třeba že nedostáváte knížky zadarmo. Zas na druhou stranu, knihy, co se teď prodávají, recenzují všici. A odlište se nějak od těch ostatních. To prostě nejde. Existuje jen velmi málo dostatečně kreativních lidí, co jsou schopni psát dobré, kvalitní a originální recenze na něco, co už bylo přežvýkáno třicetkrát a ještě desetkrát minimálně to někdo žvýkne.
Pokud píšete recenze často, míváte tendenci sklouznout k neustále se opakujícím frázím, nebo se dostáváte na moc honosná slova. Po třiceti recenzích, už prostě jakákoliv běžná synonyma vyplýtváte. Takže se musíte buď uchýlit k opakování, nebo k těm méně používaným. A stejně nakonec se vrátíte k osvědčené klasice.

Nejspíš si říkáte, jak někdo, kdo má v současné chvíli za sebou sotva nějakých 5 recenzí (a ne zrovna zdařilých), může radit. Víte, co se říká, ne? Kdo neumí, učí. Já teda neumím pořádně ani jedno, ale velmi ráda všem do všeho kecám a mám na všechno názor. Kdybych ještě uměla předstírat práci, mohla bych dělat manažera v kdejaké známé firmě.
Ale dost okecávání, a zpátky k tomu, jak ji správně napsat:

0. Nech si chvíli na vstřebání - to je důležité skoro stejně jako poslední bod. Není dobré začít psát recenzi hned po přečtení knihy. Nebo si napsat základ, ke kterému se pak o dva, tři dny později vrátíte. Problém je v tom, že po přečtení je člověk dost často nadšen (nebo znechucen), takže tam ten problém nevidí. Říkám tomu "efekt kina", kdy když se podíváte na nějaký film v kině, řádově se liší hodnocení tak o 10-20 % než normálně. Teprve druhý den mu to začne v hlavě nějak šrotovat a dávat do kupy všechny souvislosti. To že se vám hned po skončení líbila, ale o dva dny později jste z ní měli pachuť v ústech, se bude v tom textu recenze krásně vyjímat.
1. Obrázek obálky knihy - čtenář musí vidět, že to je opravdu ono.
2. Nakladatelské údaje - jako isbn, nakladatelství, počet stran, autor, apod. Tato věc není vyloženě nutná, ale musíte počítat s tím, že čtenář je sice zvídavý, ale vlastně dost líný. Sice si to může vyhledat na stánkách knihkupce, ale proč, že?
3. Anotace/obsah - můžete použít vlastní, nebo převzaný z přímo knížky, případně ze stránek na knihkupectví. Vlastní obsah se ale většinou cení víc.
4. Vlastní názor - co se vám líbilo, co se vám nelíbilo, jak se četla, jaké z ní máte pocity. Pokud chcete něco vypíchnout, třeba že jste ji četli na dovolené, byl to (nevhodný) dárek od bratra, jen směle do toho. Pokud to bude kooperovat se zbytkem, jedině dobře. Zmínka o postavách taky není od věci, ale musí to do textu zapadat. Porovnání s filmem, či jinou knihou není zakázané, ale snažte se toho spíš vyvarovat, čtenář ji nemusel číst. Zajímavost o knize můžete dodat (třeba že ji napsal autor ve vaně, ale není to na ní vůbec poznat). Pokud tam jsou obrázky, zmiňte se o nich. Je cílena jen na určitý segment, napište to tam. Fantazii se meze nekladou.
5. Když už je napsaná, přečti si jinou - hlavní pravidlo ale je, až poté, co napíšete tu svoji. Pokud si nejdřív přečtete něčí recenzi a pak začnete psát, je tu vysoké riziko, že vzniklá věc bude dost podobná původnímu. Není ale úplně dobré se zaseknout jen na té své, hlavně pokud jste nováčci. Jiná recenze vám může pomoct se stylistikou, ale i s novým pohledem, nebo věcí, o které víte, ale zapomněli jste ji zmínit. Jo, a není nutné číst recenzi na stejné dílo, dost často pomáhá i ta na odlišnou knihu, i třeba žánrově někde jinde.
6. Na závěr zhodnocení - může to být v procentech, hvězdičkách, bodech, smajlících, slovní.... Fantazii se meze nekladou, ale musí být srozumitelné a jasné. Lidi jsou líní a nemají čas, takže dost často si přečtou první dvě věty, a pak seskrolují na konec, aby věděli, či jim za to stojí.
7. Hoďte to do nějakého textového editoru, který označí chyby - to je snad nejdůležitější bod ze všech. Recenze může být špatná i dobrá, ale nikdo ji nebude číst, pokud bude plná hrubek a překlepů. Nevím, jak to funguje na jiných portálech, ale tady na blogu se přímo v tom článku chyby neoznačí, takže je nutné to hodit do wordu, nebo někam tam. A taky si ji tak třikrát po sobě přečtěte. Ideálně s rozestupem tak do dvou dnů.


(Btw. do článku jsem zakomponovala takový malý easter egg, schválně, kdo si ho všimne? Napište to do komentářů Mrkající)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama