Alchymista - Paulo Coelho

7. února 2017 v 23:53 | Snílek |  knihy které milujeme (nebo nenávidíme)

Román Alchymista - největší brazilský bestseller všech dob - byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků. Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou ( jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.Po delší době je tu opět něco jako recenze na knihu. A to na knihu, která vyvolává poměrně dost kontroverzí. Alchymistu jsem četla dvakrát, celkem třikrát započítám-li i jeden poslech. Sama se musím ptát proč tak mockrát, když ji vlastně nemám ráda...?
Prvně jsem ji četla asi ve svých 18 plus mínus. A musím uznat, v té době se mi to celkem líbilo, jako průměrná -nácka jsem věřila tomu, co tam píše. Teda, vždycky jsem tomu věřila, takže pro mě vlastně nenapsal nic nového, ale bylo to pěkně sepsané a dobře se to četlo.
Pak jsem na to dlouho zapomněla, až při jednom skládání puzzle jsem na to opět narazila, potřebovala jsem totiž něco, abych při skládání neměla takové ticho. Filmy už jsem měla ohrané, tak jsem si řekla, dva v jednom. A pustila si mimo jiné i tohle. To už bylo takové, no, stejně jsem toho půlku nevnímala.
Ale teď, zhruba o pět let později od prvního přečtení jsem se k ní zase dostala. Díky zkoušce z češtiny. Skoro okamžitě jsem litovala, že to musím číst znovu.
Příběh sice plynul poměrně snadno, zároveň je tam velké ale. Jsem o poznání starší, moudřejší a taky jsem si prošla jistou zatěžkávací životní zkouškou. Myslím, že díky ní jsem úplně nejvíc prozřela a teď chápu, jak moc velké kraviny Coelho do toho příběhu nacpal. Jenže málo kdo to chápe sám od sebe.
Kniha je vysoce úspěšná hlavně proto, že Coelho ví, co tam má napsat. Ví, co lidi chtějí slyšet. Celé dílo tak protkává nějakými pseudo-ezotericko-filozockými bláboly, a lidi mu to žerou. Snad na každé stránce je nějaké to klišé, ze kterého se mi chtělo blít, a ve chvíli kdy někde ke konci bylo v rámci jedné té dvoustrany zmíněno asi sto padesátkrát, že "musíme žít svůj Osobní příběh", měla jsem sto chutí s tou knížkou hodit o zeď. Nehledě na to, že jsou tam věci, které spíš působí jako berlička, aby se teda nějak jako něco stalo. Santiago mi přijde, že je do nějakých jednání autorem nucen, i když sám od sebe by se takhle nechoval. A na konci z toho všeho máte takovou podivnou pachuť v puse, že jako kvůli tomuhle se musel trmácet, kdo ví kam? Krom toho (nevím, jestli ti toho někdo někdy všimnul), je tam už od začátku jistý rozpor mezi tím, co chce Santiago a co chce autor, aby Santiago chtěl. Hned to vysvětlím. Santiago chtěl být pastýřem ovcí, a to se mu taky splnilo a byl s takovýmhle životem spokojený. Pak do hry vstupuje autor a namluví mu, že vlastně chce něco úplně jiného a že by si za tím měl hlava nehlava jít.
Jedna z věcí, co mě na celé té knize štve asi nejvíc, jsou ti lidi, kteří tvrdí, že když se mi to nelíbilo, tak jsem příběh nepochopila. Ne, to vy jste to nepochopili! A proto se vám to tak líbí. Stejně jako vy, můžu tvrdit, že každý aspoň s půlkou mozku, musí chápat, jaký je to celé nesmysl. Je to prostě jen pseudo blábol, který chcete a potřebujete slyšet, abyste měli - já nevím - lepší náladu? Ze zkušenosti ale můžu říct, že to není pravda. Stejně jako ty rádoby motivační citáty. Život takhle prostě nefunguje, i když si to lidi fakt moc přejou.

Zdalipak se "celý vesmír spojí a splní mi přání", aby lidi pochopili, co je to za kravinu a začali se na to dívat normálním střízlivým pohledem? Dost o tom pochybuju. Je to totiž nesmysl. Vesmír nemá čas se zabývat nějakým malým zbytečným hmyzem, co se v něm náhodou vyskytuje a plnit mu nějaká jeho přání.

Něco musím ale Coelhovi přiznat, dokázal přimět spoustu lidí, aby si to přečetlo. A taky to má hezkou obálku...

Celkové hodnocení: 1,5 z 10.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama