Silvestr je vlastně fajn

31. prosince 2016 v 13:14 | Snílek
Silvestr, oslava nového roku. Už je to za rohem. Za chvíli začnou střílet petardy, cinkat si skleničkama a tak dále a tak dále. Všude hory chlebíčků, jednohubek a chlastu...
Čím je člověk starší, tím to vmíná jinak a méně honosně jako když mu bylo patnáct, až to může vést k otravě z nějakého oslavování.
Přestože jsem nejspíš schopná vyjmenovat víc důvodů PROTI slavení silvestra, myslím si, že je to fajn akce. Hned z několika důvodů.

Prvé řadě budu myslet na jídlo. Jako skoro vždy. Stoly se ve spoustě domácností prohývají pod nánosem hromady jídla. Chlebíčky a jednohubky. Nebo aspoň brambůrky. To je snad základ. A to nemluvím o kreativnějších lidech, kteří připraví něco z těch receptů, jak se píšou v časopisech (ale vážně by mě zajímalo, kolik lidí to fakt připravuje). Kdy jindy si připravíte chlebíčky? Na narozeniny, možná Velikonoce, možná Vánoce a jestli možná při nějaké rodinné oslavě slunovratu? Ale běžně ne. Sice si je můžeme koupit v obchodě, ale kolik lidí to skutečně dělá. A já naše domácí chlebíčky miluju. Ale jak už jsem řekla, normálně si je neuděláme. Proč taky? Takže je máme tak 3x do roka (na narozeniny) plus na silvestra.

Tohle ani tak není můj případ, ale u jídla zákonitě musím zmínit i pití. Chlastá se pořád, hlavně studenti, ale dnes k tomu mají aspoň důvod, na který se mohou vymlouvat.

Rachejtle. Ano, mám opravdu ráda ohňostroje, i přestože sami žádné nevypouštíme, ráda se na ně dívám. A takovou příležitost mám jen dvakrát do roka. Když je v Brně to Ignis brunensis, a... překvapivě na silvestra. Řekneme si to upřímně, tohle je hlavní bod, proč nemá spousta lidí tu oslavu nového roku tak ráda. Protože se chuďánci pejsánci bojinkatí... Jako, ano, bojí. Tak to prostě je. Když to víte, máte spoustu možností, jak se tomu vyhnout. Odjet na chatu, dát mu uklidňující léky, nebo to prostě přežít. Sice to zní nemilosrdně a u spousty z vás si to teď pohnojím, ale proč bychom se my ostatní měli vzdát vypouštění petard, které probíhá JEDNOU ročně a ještě ve stejnou dobu? Celý rok máte pokoj vy. A navíc ze zkušenosti vím, že ti co nejvíc řvou, jak by silvestra zrušili, jsou právě ti, co se chovají bezohledně. Tím myslím, že berou psa do obchodu, to že ho mají v takové té kabelce, ale pořád kouká ven, je jen lepší verze - pardon a té cedule na dveřích zákaz psů jste si nevšimla? Nebo nechávají psí exkrementy klidně uprostřed chodníku a odejdou, jakože se to samo asi vypaří nebo co? Nechají svého mazlíčka klidně volně pobíhat, bez vodítka a náhubku, třeba i uprostřed centra, nebo v šalině. A v neposlední řadě je to jeho ťuťuňuňu - pes může všechno, dostane všechno, ty zkus jen něco trochu namítnout a letíš z bytu.
A to nemluvím o to, že jsem viděla, jak šla rodinka po venku, měla psa a malé dítě. Ve vzduchu řádily petardy a s tím psem to ani nehlo. Byl naprosto klidný a vesele pobíhal mezi nimi. Takže ta výmluva je absurdní.
Edit po půlnoci: Nějaký pán byl o zhruba čtvrt na jednu vyvenčit pejska. Ten v pohodě šel, pak se na chvíli posadil a fascinovaně na to zíral, pak opět popošel, sednul si, a pak zmizeli za rohem. Co z toho vyplývá?

No, to bylo trochu toho neplánovaného rozčilení a teď ten hlavní a poslední bod pro oslavu. Sejdete se svými přáteli. Můžete se sice scházet i během roku, ale málo kdo to tak fakt dělá. Navíc to má takovou nějakou jinou atmosféru. Nevím, jak to přesně popsat, ale silvestrovské setkání je prostě jiné - lepší. A se spoustou lidí se člověk vidí třeba právě akorát v tento večer. Z mnoha důvodů - práce, škola... Nebo se prostě sejdete na jedno odpoledne, ale tím to končí. Vážně málo kdo prostě odjede někam na chatu, nebo i jen třeba do bytu. Můžete celý večer si povídat, hrát společenské hry, cpát se dobrým jídlem a lehce popíjet (ano, to je má ideální představa), pak si o půlnoci přiťuknout, popřát si a jít se podívat na ohňostroj. Potom se vrátit a pokračovat v hraní, nebo i jen tom povídání. Koukat třeba na film, hrát videohry. Možností je nepřeberně.
Když se nad tím tak zamyslím, asi jsem divná, ale moje představa ideálního silvestra se od nějakých dvanácti příliš nezměnila. Nikdy jsem nebyla ten typ, který by v šestnácti preferoval jít se ožrat na chatu. Spíš se prostě jen sejít, povídat si a hrát hry.

Co se týče ohňostrojů, Martin Rota by se mnou zrovna moc nesouhlasil. Takže pokud vám z nějakého důvodu uniknou, můžete si přehrát aspoň tenhle krátký záznam ;-) (potřeba je čas 2:26)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 15. ledna 2017 v 19:09 | Reagovat

jak pro koho

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama