Co by, kdyby...

30. prosince 2016 v 13:36 | Snílek |  že prý téma týdne
Snad každý si už ve svém životě aspoň jednou přál mít věšteckou kouli, nebo se vrátit v čase, aby zjistil, co by se stalo, kdyby... Kdyby tenkrát se víc učil, kdyby tenkrát na tu zábavu nešel, kdyby tenkrát k té vodě vyrazil, kdyby tenkrát do té práce přišel...
V mém životě si vybavuju zatím jen asi tři kdyby. Ono jich samozřejmě bylo víc a ne všechny jsou negativní. To si myslím, že taky stojí za zmínku. Většina lidi si "kdybych tenkrát..." vybaví v negativní konotaci. A přitom existuje spousta kladných verzí. Teď jsem si zrovna vzpomněla na jednu. Před asi třemi lety v Brně z ničeho nic napadlo hory sněhu. Mě se tenkrát nechtělo do školy. Na jednu hodinu a ještě v pondělí večer. E-ee. No, nakonec jsem se nepřemluvila a nešla jsem. Ještě že tak, protože kolem konce hodiny nastalo totální selhání dopravní sítě. Šaliny nejezdily, autobusy prakticky také ne. Bydlela jsem tehdy na okraji města. Docházková vzdálenost cca 2 hodiny v pohodovém prostředí, a když víte kudy kam. A to já jsem nevěděla, v Brně jsem byla krátce a ještě kratčeji na to místě. Navíc s mým orientačním smyslem. I kdybych šla po trati šaliny, kdoví kam bych došla, v jednu chvíli se to totiž větvilo. Takže bych domů šla buď celou noc, nebo bych musela přenocovat někde v mezicestě, protože autobusy jely jen do určité vzdálenosti. A zpátky už ani ne. Ještě že jsem tenkrát na do té školy nešla.
Takže jsou to vlastně čtyři kdyby.

Přiznávám, že mé první "kdybych se tenkrát rozhodla jinak", mě velmi zajímá, jak by dopadlo. A je to spíš to negativní.
Bylo to rok před maturitou, znáte to, věk tak akorát na to, aby holka toužila po lásce a ještě se zamilovávala do každého pěkného kluka kolem sebe. O mě tenkrát stáli dva a půl kluka (tu půlku vysvětlím později). Šlo to hezky postupně, nejdřív jeden, pak se přidal další a pak ta půlka. Jenže teď jak se rozhodnout? Všechny tři jsem měla ráda. Ne že bych byla do nich zamilovaná, ale byli fajn a sympaťáci. Jednoduchá metoda, nejdřív jsem porovnala první dva, a vyřadila. Potom se to opakovalo. Ale fakt jsem si tenkrát nezáviděla, holky (kluci), nechtějte, aby o vás stálo víc kluků, pokud nemáte jasno, po kom toužíte vy. Akorát to přidělává problémy.
S tím druhým jsme byli ve fázi oťukávání, jestli z toho něco bude, nebo ne. A pak jsem se rozhodla chybně. Nebo, těžko říct. Možná to bylo dobré rozhodnutí - nebyla bych s Dvojkou šťastná a brzy bychom se rozešli. Ale co když by to bylo naopak a teď bych už s ním slavila pátý rok vztahu? Těžko říct. Přiznávám, že mu trochu závidím, když vidím, že má holku už třetí rok.
Abych se vrátila s té půlce. To byl člověk, který se rád považuje za Casanovu a že mu žádná neodolá (o dva roky později jsem zjistila, že to není tak úplně pravda). Tehdy jsem byla už tři roky sama, takže jsem přirozeně po lásce prahla, jako každá -nácka. A on si v té době taky řešil nějaké problémy, což jsem původně nevěděla. Zkusil to na mě. Dál než na líbání a lehké osahávání to nezašlo. Měla jsem svoje hranice. Ale dala jsem mu přednost před Dvojkou.
Měla jsem od té doby vztahy, ne že ne. Ale stejně se nabízí otázka, co kdybych si začala s ním a ne s Trojkou?
Stejně tak jako, kdybych si začala s Trojkou, jak by to dopadlo? No, teď už vím, že bych v tom vztahu nebyla šťastná a dost možná by dlouho netrval, ale jak by dopadl on? Momentálně chodí s jednou zlatokopkou (celkem slušně si vydělává, i když na zlatokopecké úsilí, no e he...), navíc pěkně ošklivou, že nikdo z jeho okolí nechápeme, jak s ní může chodit, která je navíc ještě žárlivá. No, na to že sama má milence dobrý no. Ale nejspíš má, co si zaslouží. Jen doufám, že karma jednou dojde i na ni.

Moje druhé bylo rozhodnutí jít na obor a po třech letech neúspěšného studování přejít na jiný.
Na jednu stranu je špatné, že jsem tak dlouho byla na oboru, který mi v zásadě nic nepřinesl, teda krom kupy trápení a nestálých přátelství. Na tu druhou, kdybych se dostala na ten současný obor hnedka, nepotkala bych tyhle super lidičky, se kterýma se znám. Jistě, nejspíš bych potkala jiné, ale i samotný obor prošel přeměnou a mám dojem, že momentálně jsme zlatý věk. Možná ještě tak příští rok by to mohlo být lepší (z pozice prváka).
Také kdybych se dostala na ostatní obory, na které jsem se hlásila, myslím, že bych tam nebyla zdaleka tak šťastná, jako jsem teď.
Jediné, co by byla výhoda, kdybych se tam neplácala tak dlouho, tak že bych neplatila školné.

A třetí (potažmo čtvrté, započítám-li do toho i úvodní) bylo rozhodnutí jít na jeden festival. Sama. Kdybych se nechala přemluvit svou lenorou a nechala propadnout lístek, nepotkala bych jednoho kluka. I když má ten náš vztah-nevztah (počáteční oťukávání) dost svých much, jsem za to zatím ráda. Jestli se i do budoucna ukáže, že to bylo opravdu moudré rozhodnutí, to těžko říct. Musím to nechat osudu.
(po půlroční edit - je to idiot, a znovu bych si s ním rozhodně nezačala, všechno ale špatné nebylo, konečně jsem se například podívala na Iron mana 1, zahrála si zcela novou karetní hru, navštívila Vidu nebo si postavila želvičku ze sněhu..., což mi připomíná, že mi pořád ještě nedal tu její fotku, a to ten edit píšu v červenci! i když jsme se "rozešli" už v únoru)


Každopádně, co bych chtěla říct závěrem - můžete přemýšlet a vyčítat si, co by se stalo, kdybyste tenkrát udělali něco jiného. Ale nemá to smysl. Minulost nezměníte. Budete se tím jen zbytečně trápit, zatímco byste si mohli užívat toho, co máte. Pokud na to nehodláte napsat příběh, prostě na to zapomeňte a jděte dál. Ještě před vámi spousty dalších rozhodnutí. Vlastně je to docela umění, pracovat s tím, co máte. Je snadné si říct, kdybych tenkrát tu nabídku přijal, byl bych teď ředitelem. A co když ne. Co kdybyste to přijali, udělali za rok nějakou botu a skončili na ulici? Není nakonec přecijen lepší, že jste to tenkrát nevzali? Pak byste si totiž říkali to samé, "kdybych se jen já tenkrát rozhodl jinak."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 30. prosince 2016 v 13:43 | Reagovat

Já o tom radši ani nepřemýšlím, udělala jsem za život tolik přešlapů, že bych snad nemohla už nic jiného dělat, než o tom co by, kdyby dumat. :D

2 Eliss Eliss | Web | 30. prosince 2016 v 15:20 | Reagovat

Nad tímhle tématem moc nepřemýšlím. Věřím v osud, co se mělo stát se prostě stalo...

3 Špekatý tarzan Špekatý tarzan | Web | 30. prosince 2016 v 15:28 | Reagovat

No jo kdyby, kdyby... možná bychom o tom radši neměli přemýšlet :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama