5. dubna - Medeia

5. dubna 2016 v 21:41 | Snílek |  Fantastický deníček
Tento deníček není reálný, jedná se pouze o výplod mé fantazie, protože skutečný život je příliš nudný.


Dneska jsem byla s přáteli na divadelním představení Médeia. A rozhodně to bylo zajímavé.
Médeia byla dcera kolchické krále, mocná léčitelka, která pomohla Iásonovi získat zlaté rouno. Bláznivě se do sebe zamilovali. Ona pak odplula s ním do Řecka, čímž zradila svou vlast a porodila dva syny. Dokonce zabila jeho strýce. Když pak jako vyhnanci našli útočiště v Korintě, král Kreont Iásonovi nabídl svou dceru Glauké. Ten samozřejmě nijak výrazně nezaváhal a Médeiu i své syny pro moc a vládu opustil. Což nebylo zrovna moudré, protože v Médeie proudí divoká krev a přichystá pomstu, ze které zrovna moc šťastný nebude.
A právě v téhle době se představení odehrávalo. Když Iáson zradil Medeiu. Na divadelních stránkách se krom výše zmíněného píše i toto (protože to představení se skutečně hraje):

"Médein příběh je dramatem oklamané a zrazené ženy, která obětovala vše pro svého muže ("jako by jevištěm dramatu byla Médeina duše", píše Jaroslav Král), ale i drama střetu cizinky, "barbarky", která "má svoji hlavu a chce ji mít" s takzvanou "civilizovanou" společností s jejím pragmatismem a touhou po majetku a moci."

Myslím, že je to naprosto vystihující. Začátek sice byl tak trochu eee-e. Pak se to ale rozjelo. Bylo to drama na jevišti a herci to skutečně dobře ztvárnili. Chvíli sice trvalo, než se člověk zorientoval v postavách, kdo představuje koho. Hlavně i proto, že jsem měla jen hrubou představu, o čem to vlastně má být. A skutečnost, že asi prvních dvacet minut nikoho přímo nepojmenovali, tomu nepřidávala. Jakmile se to ale překlenulo, člověk místy až zapomínal dýchat, jaké to bylo napětí. Upřímně, příjemně mě to překvapilo, protože jsem od toho očekávala něco průměrného. Ale ono to bylo lepší Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama