Proč to mají mladší sourozenci těžší?

4. prosince 2015 v 19:02 | Snílek |  plky, pindy, bláboly, úvahy na druhou
Nejsem na přílišnou sourozeneckou rivalitu, takže si můžete přečíst i to "Proč je nevýhodou být starší."


1. Především vás šikanují. Víc, asi k tomu dodávat nemusím.

2. Dědíte oblečení, ať chcete nebo ne a ne vždy je to výhra. Zvláště, když máte rozdílnou velikost s tím, že vy jste vyšší, tlustší nebo oboje.

3. Nic nefunguje tak dobře, jako hláška "já jsem starší". Takže oni si budou hrát s tím, co byste chtěli vy, nebo budete muset uklízet za ně, protože oni mají oduklízeno víc let. Argumentace, že vy budete uklízet, až oni odejdou, z nějakého záhadného důvodu nefunguje. (Ale klidně to zkuste.)

4. Uklízet budete, jakmile udržíte utěrku, koště, nebo vysavač. Nevadí, že váš sourozenec to neměl stejně a uklízet začal až mnohem později.

5. Nemají vás rádi zvláště, když rodič řekne, ať vás vezme sebou a taky vám to dá patřičně najevo.

6. Dárky - nevadí, že vy máte jiný vkus, nebo to nemáte rádi. Má to rád váš sourozenec, tak co by byli příbuzní kreativní, nebo brali v potaz, že vy to máte jinak. Máte rádi mléčnou čokoládu, ale sourozenec hořkou? Je mi líto. Nesnášíte růžovou, ale sestra ano? Je mi líto. Čtete fantasy, zatímco on má rád detektivní thriller? Co si nekoupíte, co nedostanete. (Výjimku tvoří rodiče.)

7. Starší sourozenec sice byl vychováván metodou pokus omyl, ale to neznamená, že ta vaše bude uvolněnější. Ba naopak. U něj bylo i něco dobrého, vy budete mít jen spartskou výchovu, protože co se u něj pokazilo, u vás už nesmí. A nejvíc to bolí, když vidíte, jak nad ním už zlomili hůl, nechají ho si dělat relativně, co chce, kdežto vy nemůžete v patnácti ani přespat u kamarádky. (A ano, mluvím z vlastní zkušenosti. Jo a mimochodem, argument "už je mi osmnáct"… Ne, fakt to nefunguje, ale některým to prostě nevysvětlíte. Především pokud oni mají uvolněnější výchovu.)

8. Brigáda - čím větší je věkový rozdíl, tím hůř. V patnácti vás budou rodiče nutit si najít nějakou brigádu. Na tom, jak moc to budete mít na talíři záleží, kolik je vašemu sourozenci. Nevadí, že on si svojí první našel až v 18. Pokud je ale starší třeba pět let a brigádu měl už v 15, tím hůř pro vás. Budete mít svoji lenost takřka každý den na talíři a skutečnost, že už je trochu jiná doba a že když už někdo někoho hledá, tak jedině od 18 vůbec ničemu nevadí.

9. Práce. Dokud má jen brigádu, tak je to okej, ale jakmile si najde práci, je konec. Chvíli to sice bude ještě okej. Ale pokud je věkový rozdíl tři a výš, a ještě k tomu nešel na vysokou a vy jo. Budou po vás rodiče koukat stylem "studuješ-příliš-dlouho-koukej-si-už-najít-práci".

10. Peníze. Pokud nemáte bohaté rodiče, dost často tu bude konflikt čí koníček má přednost. A vy to nebudete. Bude to sourozenec, který tu byl dřív. Jestli ho už nějakou dobu pěstuje nebo začne ve stejný rok… Ale no tak, snad nejste pořád tak naivní, abyste si mysleli, že vy máte přednost.

11. Nenaplněná očekávání. Tohle je zlo, zvláště když máte ambiciózní rodiče. Protože pokud on nenaplnil očekávání, vy budete muset.

12. Pokud si oblíbíte nějakou věc z domácnosti, která se příliš nepoužívá, či je tam navíc… No, raději si nic neoblibujte, stejně to dostane sourozenec, až se odstěhuje do vlastního. Takže na vás zase nic nezbyde. Vlastně jo, zbude, oči pro pláč.

13. Srovnávání. Tohle je mor a vždycky byl. Když už jsou natolik pokrokový, že vás nesrovnávají s tou hodnou sousedovic Aničkou, pořád tu je to srovnání se starším sourozencem. Věta "podívej se, co dokázal Petříček" je asi na stejné úrovni, jako ta věta o uklízení. Stejně tak jako nic nezvýší sebevědomí víc než věta ve stylu "proč nemůžeš být tak zodpovědná/nosit samé jedničky/cokolik jiného jako tvůj sourozenec." Možná proto, že nejsem svůj sourozenec? To tě nikdy nenapadlo?

14. Rodiče ho mají radši. No dobře, tohle je dost individuální. Ale u nás to tak třeba je. Vždycky všici měli radši ji, než mě. Všichni. Možná akorát děda má raději mě. Ale jinak všechny babičky, tetičky a další příbuzenstvo... Víme, jak ne?


Dodatek: Předpokládám, že moji čtenáři jsou inteligentní (pokud ne, tak se dotyčnému omlouvám), takže jistě nemusím dodávat, že se to netýká každé rodiny. Nebo že by to snad jiná rodina nemohla mít jinak. Plně si uvedomuju, že existují rodiny, kde je mladší brán jako svatý a starší to všechno odse-nese. Stejně jako existují rodiny, kde se sourozenci mají rádi, že to až zdravé není. Pouze jsem popsala tak, jak to z větší části fungovalo u nás a snažím se starším sourozencům rozšířit obzory, protože být mladším, je někdy fakt peklo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 6. prosince 2015 v 7:56 | Reagovat

Ten dodatek do rozsekal :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama