Kdo napsal tu příšernost? Aha, já...

3. října 2015 v 18:48 | Snílek |  plky, pindy, bláboly, úvahy na druhou
Existují dobré příběhy, špatné a ty, které by se měly ihned spálit. Respektive, spíš se jedná o formu, jakou je onen příběh vyprávěn. Vyskytuje se množství dobrých příběhů příšerně napsaných, stejně jako dobře napsaných nesmyslů.
Ovšem vyvstává otázka, kdy je příběh dobrý? Když vám ho pochvalně okomentuje 10 lidí? Když vám ho vydají v periodiku, či dokonce jako samostatnou knihu? Ne. Ne zcela. Příběh může být dobrý až ve chvíli, kdy je s ním jeho autor spokojený. Nebo minimálně z větší části.
Spousta blogerů a rádoby pisálků (osobně se tak s oblibou označuju), vydá nějaký blábol, ke kterému nezapomene připsat něco ve stylu: "vím, že to je hrozné, ale..." Tak proč to kurnik šopa vydáváte? Pakliže s tím nejste spokojeni vy, tak čtenář snad má být? Vždyť to vůbec nedává smysl. A jestli to děláte jen proto, abyste mohli poslouchat obdivné komentáře... Jděte se vycpat!

První pravidlo správného pisálka zní: Dokud s tím nejsem spokojen, nesmí to ven.

Vy byste snad chtěli číst něco, co autor už sám haní? No, asi moc ne.
Sama se tím řídím. Pokud nejsem s příběhem alespoň z 85% spokojená, projde řadou úprav. Je pravda, že spousta (převážně) mladých pisálků není soudná, takže svoje výtvory považují za dokonalé. Tady pak nastupuje čtenář. Ten má mít tu soudnost a v případě, že se mu něco nelíbí, říct to. Autor to musí vyhodnotit, vzít si z toho nějaké ponaučení (ne blokaci čtenáře nemyslím) a zlepšovat se. Proto je kolikrát jeden negativní komentář lepší, než deset pozitivních. Samozřejmě tím míním konstruktivní kritiku. "Jsi blbá, smaž to," ještě nikomu nepomohlo.
Pokud autor vytvoří něco, co ani po desáté korektuře není prezentovatelné, doporučuju mu to odložit, zahrabat na temné místo, a třeba po roce to vytáhnout a zkusit znovu. Když ani potom to nedopadne, buď se toho zbavte, nebo uložte někam pěkně hluboko, kam lidská noha (krom autorovy) nevstoupí. Sama mám několik takových příšerností z telecích let (12-14). Myšlenka nebyla špatná, ale provedení... to provedení. Zařekla jsem se, že to lidské oko nikdy nespatří. Snad radši ani to moje.

Závěrem mám ještě dvě rady. Není nad papír a tužku. Protože ve chvíli, kdy to přepisujete do pc/ntb, provádíte další korekturu. Někdy to není úplně třeba, někdy ale můžete mít svůj den a tak stvořit veledílo, se kterým budete o mnoho spokojenější. A ještě předtím než to spatří světlo internetu, hoďte to do wordu. Ten zkontroluje chyby, překlepy, nebo nedostatek čárek. Hlavně když sami o sobě víte, že gramatika není vaší nejsilnější stránkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 4. října 2015 v 18:35 | Reagovat

Jo, kéž by internet nebo Word nebo co to mám v PC já korekturoval pořádně ... Nebo znal všechna slova, kdy některé i vyhledávám ve slovníku :D Ale ne moc často :D Ale souhlasím s tím. Pokud není autor spokojen, neměl by článek zveřejňovat. Mnohdy takový článek (pokud neznám autora delší dobu) ani nečtu nebo nekomentuji. Musela bych mí hooodně dobrou náladu, abych to okementovala ...

2 Rock-Lee13 Rock-Lee13 | Web | 7. října 2015 v 15:15 | Reagovat

Také se myslím, že když autor není s něčím spokojen, neměl by to zveřejňovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama