Odlišný pohled na smutnou situaci

22. června 2015 v 12:18 | Snílek |  plky, pindy, bláboly, úvahy na druhou

Vždycky když někdo zemře, je to smutné.
Ale nevím, proč bych se měla zajímat o holku, kterou neznám,
jen proto, že měla společný zájem - psaní na blog.Upřímně doufám, že se najde aspoň jeden člověk, který bude s mým postojem souhlasit. A taky trochu naivně, že se na mě teď nestrhne lavina odsuzujících komentářů, o tom jak jsem necitelná, hnusná a já nevím co ještě. Ale poslední dobou je mi poněkud z blogerské komunity blivno. Článek, který to odstartoval. Narovinu řeknu, že jsem její článek nečetla a ani o to nestojím. Vlastně ani nemusím, z toho množství "soucitných" článků, mám docela slušnou představu o tom, co se jí dělo. Její otec (nebo otčím?) ji zneužíval, ponižoval, mlátil, její mamka před tím zavírala oči a evidentně to neřešil ani nikdo další. Ano, to je smutné, nemělo by se to dít, a pokud považovala skok pod vlak za nejlepší volbu, proč ne, ona se rozhodla, že s tím nedokáže bojovat. Je sice smutné, ale co mi vadí víc, jak se tu najednou rojí kupa článků o tom, jaká to byla chudinka. Kde všichni nadávají na její matku a okolí. Jak ze sebe autoři článků, dělají strašné hrdiny, kteří by to podle všeho řešili, kdyby měli někoho takového v okolí. I když pochybuju, že půlka z nich by se to nějakým způsobem pokusila řešit, to je jiná věc, kterou neřešme.

Další co mi na tom ale vadí, jak se všichni zajímají jen o nií. Jen protože to byla nějaká holka z blogu, tak jí všichni litují, ale co ostatní? Tak schválně, slyšeli jste někdy o Agátě Z., Lence, Judy van Niekerk nebo třeba Evě? Ne, ony se totiž nezabily a nebyly to blogerky. Přesto se jedná o úplně stejnou věc, jako s Katkou. A to ani nemluvím o tom chlápkovi (jak jen se jmenoval, Frizt, Fritl, Fritzl, tak nějak to tuším bylo), který zavřel svojí dceru do sklepa a měl s ní několik dětí. O tom jsem tu neviděla jediný článek a je to podle mě mnohem horší, než to co prožila Katka, protože ta aspoň měla přístup k potravě, světlu a určitou svobodu. Navíc podle článku na tn.cz jí bylo už 24 let. Krucinál, byla dospělá, mohla se odstěhovat na druhý konec republiky, kde by si našla práci a její rodina by už o ní nikdy neslyšela. To se řeší mnohem snadnější, než když jí je 15 let. Ano, není to nic snadného, ale jde to.

Je toho sice mnohem víc, co mám na srdci, ale jak mi přeskakují myšlenky jedna přes druhou, stihnu občas tu věc zapomenout, než ji napíšu. Tak už jen jedna poznámka. Všichni odsuzujete její matku. Jak mohla před tím zavírat oči, ale nikdo jste se ji nepokusil pochopit. Ženské, které se nechají týrat, neuvažují jako my. Kolikrát se nechají mlátit, jen aby je partner neopustil, ať už k tomu mají sebepitomnější důvody. Mají (mírný) Stockholmský syndrom. Je strašně snadné ji odsoudit, protože je to morálně správné. Ale jelikož jsme nikdo nebyl v jejich rodině, jediný kdo si zaslouží odsuzovat, je ten otčím. A ani to není úplně správné, dokud na to nejsou důkazy. (Teď řeknu něco strašně troufalého.) Možná to co psala na blog, byla pravda. Možná ale taky byla jen chytrá holka se sebevražednými sklony, která nás všechny pořádně vytrolila, protože nesnášela svého otčíma. Prosím, zdržte se odsuzování mě jen za předchozí větu, snažím se vám vnutit, že všechno není jen černobílé a je důležité si prověřovat situaci, než někoho odsoudíte.

Možná sem by se hodilo, víc než kdy jindy to obligátní, a co děti v Africe, nebo chudáci vojáci v Afghánistánu? To jsou také smutné situace a pro mě osobně smutnější.

Edit: Ještě jsem si díky komentáři od ramdom-spamu (díky ti) vzpomněla na jednu, kterou jsem nezmínila. I když je samozřejmě celá situace straně smutná, tak mě příliš nezajímá a nedojímá i z toho důvodu, že mám svých starostí dost. V porovnání s ní jsou sice směšné, ale pro mě osobně ne. Nejedná se o nic ve stylu "rodiče mi koupili modrý iphode a já chtěla žlutý", ale zkoušky na vysoké jsou docela záhul. A když máte tři zápočty, které musíte napsat, nebo vás z té školy vyhodí, nemáte čas se starat o nějakou holku, co skočila v Praze pod metro. A do toho ještě chodit do práce, protože rodiče mi sice zaplatí bydlení, ale ostatní výdaje jsou jen na mně.
A ještě si vypůjčím jednu větu (snad mi random odpustíš): "Teď už je pozdě na hrdinské řeči, kterak se jí dalo pomoct." Pokud opravdu chcete pomoct, začněte se o problém zajímat víc do hloubky. Internet je plný článků o zneužívaných dcerkách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 random-spam random-spam | Web | 22. června 2015 v 12:45 | Reagovat

Já s tebou naprosto souhlasím. Také jsem přemýšlela o tom, že na toto téma napíšu podobný článek... ale tak nějak se mi nechce tím vůbec zabývat.

Celá ta věc je samozřejmě strašně smutná špatná...a je mi úplně ukradená. Je mi jedno, že se nějaká holka zabila a její smrt je zviditelněná skrze její blog. Vlastně je mi i docela jedno, jestli jí otec zneužíval anebo ne. Já mám svých starostí dost, a i když nejsou tak vážné, jsou moje.
Navíc si myslím že teď už je trochu pozdě na hrdinské řeči a prohlášení jak by se jí dalo pomoc...kdyby nebyla mrtvá.

Na její článek jsem narazila, ale nebavil mě, takže jsem ho nedočetla.

2 lilienviv lilienviv | Web | 27. července 2015 v 11:57 | Reagovat

Ano, je to smutné. Ale ona nebyla zavražděna, ona se sama rozhodla ukončit svůj život. Je hodně smutných lidí, je hodně lidí co se zabijí. Moc se to řeší. Ona měla možnost. MOŽNOST SE NEZABÍT. A hlavně neměla skákat pod metro, protože akorát zkomplikovala život ostatním lidem, kteří chtěli do práce.

3 Jana Jana | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 23:11 | Reagovat

Také mne to množství článků rozčilovalo, stejně jako o uprchlících, biostravě a fitpostavách :D Ale jestli někdy budeš na titulce či tak, myslím, že tento článek bude mít hoooodně komentářů :D jsi v něm ostrá :)

4 Snílek Snílek | E-mail | Web | 29. srpna 2015 v 14:31 | Reagovat

[3]: Nemusíš se bát, tenhle článek se tam nedostane, leda nějakým "omylem" osudu :D tohle téma je už pasé :-) leda by se mělo zase dít něco podobného :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama