Čiň manželu dobře - peklem se ti odmění od Aleny Jakoubkové

9. dubna 2015 v 18:24 | Snílek |  knihy které milujeme (nebo nenávidíme)

Hrdinka ženského románu Agáta Pierotová vyrůstá v rodině, kde matka je bohyně a otec ušlápnutý pod jehlovým podpatkem matčina luxusního střevíčku. Agáta však sní o tom, že ona to jednou v manželství povede jinak. Vysní si tradiční rodinu, kde ona bude pečovat o byt a děti a vyvařovat teplé večeře, zatímco manžel ji bude zbožňovat Zbyšek Lom vypadá jako slibný kandidát - a Agáta se vrhá slepě do manželství. Zbyškovi však vyhovuje jen ta část Agátina plánu, v níž mu poskytuje kompletní servis. Zbožňovat manželku? Ani nápad...! Raději po nocích prohání ženské.
Agátě trvá víc než deset let, než se vzbouří - ale pak to stojí za to! Se Zbyškovou zlatou platební kartou, jíž přezdívá Zlatý oslíček, se vydává do Paříže a po pár týdnech nákupů a proměně v salonu krásy je z ní úplně jiná žena. Po návratu domů se jí Zbyšek vrhá k nohám... Ale chce ho Agáta ještě vůbec...?


Knížka Čiň manželu... eee, zkráceně CMDPSTO bylo mé druhé setkání s Alenou Jakoubkovou. S potěšením můžu konstatovat, že i tentokrát to bylo příjemné setkání :-)
Na první pohled mě zaujala svým názvem, po přečtení anotace (tj. obsahu) jsem byla jasná. Ale udělala jsem jednu zásadní chybu. Začala jsem jí číst asi v deset večer. CMDPSTO je ten typ knihy, u které strávíte celou noc se slovy "ještě jednu stránku, ještě odstavec, a pak půjdu spát..." Jediné, co mi trošku vadí, že knížka nedělí do kapitol. To by podle mě měly dělat všechny knihy. I když uznávám, že do tohohle typu se nějaké dělení do kapitol spíš nehodí.

Celá knížka je psaná svižným tempem, snad jen občas mi přišlo, že se zbytečně plácá ve zbytečnostech. Hlavně ke konci, kdy jsem už už chtěla vědět, jak to dopadne, až se vrátí z Paříže, setká se Zbyškem a tak podobně. Trochu mě zklamalo, že v obsahu se píše, jak strašně moc jí Zbyšek chce a tak, ale ve skutečnosti to bylo kapánek jinak (ale ano, chce ji). Nevím, jestli jsem si ten obsah jen špatně zinterpretovala, nebo naopak oni se nám to snaží představit lákavěji než to ve skutečnosti je. Ale hlavně jsem původně čekala, jak ona - hlavní hrdinka bude mít strašné dilema, jestli teda jo, nebo ne. Během jejího pobytu v Paříži nám však dojde, jak se rozhodne.
A úplný závěr bylo takové, jak to říct... Jak když si chcete uvařit vejce na měkko, ale z nějakého neznámého důvodu se uvaří natvrdo, i když dodržíte správnou dobu vaření. Přišlo mi, že na posledních asi šesti stránkách potřebuje ještě stihnout všechno dokončit a někde jsme tudíž přeskočili několik měsíců. Ne že by to bylo úplně na škodu. Další plácání se ve vztazích na třiceti stránkách by jen uškodilo. Přesto to bylo trochu, jako když se bavíme o vyřezávání stolu a někdo najednou prohlásí, že má rád jablka a proto si zasadil jabloň.

Nebylo to špatné, bavilo mě to, rychle to utíkalo, dozvěděla jsem se toho spoustu, o tom co se dá dělat v Paříži. Jen... do půlky knížky trvalo, než se na tu cestu vydala, pak se poměrně dlouho rozepisovala, co všechno tam Agáta dělala, a nakonec to ukončila všechno velmi rychle. Během čtení mě to vůbec nepadalo, ani nedošlo, ale teď když se na to snažím napsat nějakouž, takouž parodii na recenzi (protože to opravdu nemá všechny správné znaky recenze) a znovu se tím probírám, si to uvědomuju.

Každopádně CMDPSTO je příjemná oddechovka o vztazích, ale není to starý dobrý typický román pro ženy.

Celkové hodnocení: 7 z 10ti bodů.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama