Červen 2014

Fantasy není sci-fi

29. června 2014 v 21:16 | Snílek |  plky, pindy, bláboly, úvahy na druhou
Je to zvláštní, ale vždy jsem si myslela, že rozdíl mezi fantasy a sci-fi je jasný. Podle toho, když jsem se nedávno dala do řeči s jedním klukem a můj kamarád u toho sekundoval, to tak není. Jednodušše, bavili jsme se, já a klučina, ani už nevím o čem, ale dostali jsme se k tomu, co píše Terry Pratchett. Nemohli jsme se úplně shodnout, protože v knihovně je to zařazené jako sci-fi, ale mě osobně přijde, že píše spíš fantasy. A můj kamarád to dodělal větou: "Vždyť je to stejně to samé."
A nebylo to poprvé. Už párkrát předtím se mi stalo, že fantasy = sci-fi.
Takže rozdíl:
Sci-fi - žánr, který se může odehrávat stejně tak dnes, jako o několik let či staletí později. Pohybujeme se v reálném světě, jenž má ale různé technické vychytávky, které v současné době nemáme. Ale nevylučuje se, že by se nemohly v budoucnu vyrobit.
Fantasy - žánr, který se většinou odehrává v neidentifikovatelném čase a místě, které málokdy připomíná rozložení světa, jak ho známe. Vystupují zde různé nadpřirozené postavy, nebo magické věci.

Pak tedy - fantasy=pohádka?
Kdepak, i když tady bych mýlku pochopila spíš. Jde o to, že pohádka může být jak reálná, tak s magickými silami. Ale vždy končí dobře. Fantasy nemusí končit dobře.

Snad vám článek pomůže, pokud jste doposud tápali v tomhle (ne)stejném žánru.